Dolmabahçe Sarayı Tarihteki yeri

Beşiktaş ilçesinde bulunan en önemli yapılardan bir tanesi olan Dolmabahçe Sarayı Sultan Abdülmecid emri ile 1843 ile 1856 yılları arasında dönemin en ünlü mimarlarından Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos tarafından inşa edilmiştir. Dolmabahçe Sarayı Osmanlı Devletinin son dönemlerine ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarına şahitlik etmiştir. Osmanlı Devletinin son dönemlerinde mali yapısı oldukça bozuk olmasına rağmen böyle bir saray yaptırmış ve burası için gerekli kaynağı Avrupa bankalarından aldığı kredilerle sağlamıştır. Saray yapılırken ciddi paralar harcanmış ve dönemin en ihtişamlı yapıları arasına girmeyi başarmıştır. İçerisinde bulunan farklı mimari yapısı ve dış tasarımı ile buraya gelen ziyaretçileri etkilemeyi başarmaktadır.

Osmanlı Devleti uzun zaman İstanbul’da bulunan Topkapı sarayından sağlanmış fakat daha sonra buranın yetersi kaldığı düşünülerek Dolmabahçe sarayı yaptırılmıştır. Dolmabahçe sarayı tamamlandıktan sonra devlet buradan yönetilmeye başlamış ve Osmanlı Devleti yıkılana kadar buradan yönetilmeye devam edilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra ise 1927 yılında burası Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu şekilde kullanılması da 1949 yılına kadar sürmüş ve bu tarihten sonra aktif kullanılmamaya başlanmıştır. 1984 yılında ise Dolmabahçe Sarayı müzeye dönüştürülmüş ve insanların ziyaretine açılmıştır. İnsanları burayı ziyaret ederek hem Osmanlı Devletinin son yıllarına şahitlik eden yapıları ve yerleri görmekte hem de Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılan bölümleri görebilmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Osmanlı Devleti için olduğu kadar yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te bu sarayı bir süre kullanmış ve hayata gözlerini burada yummuştur. Bu açıdan da Türk milleti için oldukça özel bir yeri olan bu saray, özellikle Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm tarihi olan 10 Kasım tarihlerinde çok yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu ziyaretçiler burada duygusal anlar geçirmekte ve Atatürk’ün son anlarını adeta tekrar yaşamaktadır. Dolmabahçe Sarayı Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olup İstanbul’un merkezi kabul edilen Taksim’den 15 dakikalık yürüme mesafesi uzaklıkta bulunmaktadır. Burayı ziyaret etmek isteyenlerin Pazartesi ve Perşembe günleri hariç diğer günlerde 9.00 ile 16.00 saatleri arasında buraya gelmeleri gerekmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir