Haydarpaşa Garı Tarihteki Önemi

Mimarisindeki eşsiz tasarımıyla Haydarpaşa Garı sanatsal özelliğiyle, tarihsel özelliğiyle İstanbul’un adeta süsü gibi olan bir eser olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Alman mimar tarafından proje çizimi yapılmış olan Haydarpaşa Garı, Osmanlı döneminden kalan en önemli tarihi eserler arasında yer almaktadır. Osmanlının son döneminden karayolu yapımından çok demiryolu yapımına önem verildiği bilinmektedir. Bu doğrultuda Haydarpaşa Garının projelendirilerek yapılmış olması demiryollarına verilen bu önemin nişanesi gibidir. Ayrıca Haydarpaşa Garı, demiryolu ağının en önemli aşamalarından birisi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Zira bu gar, İstanbul’un Anadolu’ya ve Ortadoğu’ya açılan kapısı gibidir. Haydarpaşa Garının projelendirme çalışması ve tamamlanması yaklaşık olarak 2 yıl sürmüştür. Hizmete girdikten sonra Osmanlı Devletine demiryolu ağının en önemli merkezlerinden birisi olarak hizmet sunmuştur.

Haydarpaşa Garı, estetik özelliği ön planda olan bir yapı olarak tanımlanmaktadır. Garın mimari yapısındaki özellikleri, bugün dahi pek çok mimarın ilgisini çekmektedir. Ayrıca garın yapım sürecine sadece Almanlar değil, İtalyanlar da destek olmuştur. Zira gar inşaatı için İtalya’dan işçi ve teknik destek sağlanmıştır. Haydarpaşa Garı çok fonksiyonlu kullanım özelliğine sahip bir yapı olarak da ön plana çıkmıştır. Çünkü gar, kimi zaman cephanelik olarak kullanılmıştır kimi zaman ise; vagon boşaltma ve yükleme yeri olarak kullanılmıştır. Geçmiş dönemlerde bazı kazalara da maruz kalan yapı, dönemsel olarak bazı restorasyon çalışmalarının da yapıldığı bir yapı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Yapılan restorasyon çalışmalarında yapının orijinalliğinin bozulmamasına çalışılmış durumdadır. Bunun yanı sıra, gar geçmişten günümüze anlamlı bir miras olarak da sahiplenilen bir yapı olarak tanımlanmaktadır.

Haydarpaşa Garında 2010 yılında bir yangın çıkmıştır. Çıkan bu yangın sonrasında Gar ulaşım faaliyetleri kapsamında hizmet vermekten çıkartılmıştır. Bu tarihten sonra garın üzerinde kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılmıştır. Restorasyon çalışması sonrasında turistik amaçlı olarak kullanıma sunun gar, günümüzde pek çok ziyaretçinin ziyaret ettiği mekanlar arasında yer almaktadır. Yapının özgün yapısının korunmuş olmasının doğal sonucu olarak günümüzde etkili bir turizm merkezi olarak dikkatleri üzerine çeken gar, Türk Sinema tarihi açısından da önemli bir yapı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

[Toplam: 1   Ortalama: 3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir